Poslat dotaz Tarify internet Tarify volání

NON-STOP linka

734 489 324

12. březen 2013 Napsal(a)  Jiří Havlík

Nastavení routeru TL-WR740N

Routery TP-LINK jsou dlouhodobě nasazovány v síti VHV SPEED a díky spolehlivosti a nepříliš složitému nastavení přinášíme návod, díky kterému si může momentálně nejnasazovanější model TL-WR740N zkonfigurovat doslova každý.


Router (směrovač) TP-LINK TL-WR740N je nástupcem oblíbeného modelu 340G a zásadní změnou je pouze podpora novějšího a rychlejšího IEEE 802.11n protokolu. Díky němu router dosahuje teoretických 150Mb/s místo 54MB/s u staršího protokolu IEEE 802.11g. Zbytek routeru zůstal stejný. Najdeme na něm jeden WAN RJ45 port, který slouží k přivedení konektivity od poskytovatele Internetu, následují čtyři 100Mbit RJ45 LAN porty, zdířka pro napájení, tlačítko pro zapnutí routeru, tlačítko pro resetování a nesmí chybět tlačítko QSS, které zjednodušuje připojení k síti. Router jako takový obsahuje jednu neodpojitelnou 5db anténku a řadu informativních diod.

Jak se do routeru přihlásit?

Do každého routeru je nutné se přihlásit, aby bylo možné jej konfigurovat. V balení u routeru je RJ45 síťový kabel, který k této operaci využijeme. Router tedy zapojíme přibaleným napájecím adaptérem do zásuvky, do jednoho ze žlutých LAN portů označených 1 - 4 vložíme přibalený síťový kabel a druhý konec připojíme do síťové karty v počítači. Pokud máme nastavené přidělování IP adresy a ostatních potřebných údajů automaticky, bude možné se do routeru přihlásit, případně vepíšeme do nastavení síťového adaptéru za IP adresu 192.168.1.100 a jako masku podsítě necháme údaj 255.255.255.0.
Nyní si otevřeme internetový prohlížeč a do adresního řádku zadáme buď výchozí IP adresu routeru, která je 192.168.1.1, nebo využijeme adresy tplinklogin.net, která funguje naprosto stejně. Po zadání a potvrzení tohoto údaje vyskočí přihlašovací okno, do kterého je nutné vepsat jméno a heslo pro přihlášení. V základním nastavení se za jméno i heslo píše slovo „admin". Po přihlášení máte plný přístup do administrace směrovače.

Webové rozhranní

První zobrazenou stránkou je sekce STATUS, kde se dozvíte souhrn všech nejdůležitějších údajů o připojení a routeru. Nejvýše se nachází informace o hardware routeru a model firmware, který vždy doporučuji upgradovat na nejnovější možnou verzi z webu www.tplink.com. Následují informace o jednotlivých síťových částech - LAN, WAN a Wireless, kde se dozvíte IP adresy, MAC adresu, masku a samozřejmě údaje k vytvořenému bezdrátovému připojení - SSID, kanál, typ šifrování, atd. Poslední částí je zde statistika přijatých a odeslaných dat, která se generuje v reálném čase.

Druhou záložkou v levém menu je QUICK SETUP. Zde jde v několika jednoduchých krocích nastavit připojení do Internetu, ale doporučuji nepoužívat, neboť ne vždy tento průvodce nakonfiguruje připojení zcela správně.

Třetí v pořadí je QSS (Quick Secure Setup). Funkce slouží k rychlému a pohodlnému připojení jakéhokoliv bezdrátového zařízení k routeru a získání konektivity. Díky QSS stačí pouze při připojení k routeru použít PIN, který je uveden na štítku na spodní straně routeru, a ten zadat v připojovaném zařízení. Nemusíte tak zadávat heslo, případně i SSID. Tato funkce je dostupná pouze u zařízení s operačním systémem Windows Vista/7/8.
Záložka NETWORK je tím hlavním v celém konfiguračním prostředí routeru TP-LINK. Zde se nastavují parametry potřebné k připojení do sítě vašeho poskytovatele internetu

V síti VHV SPEED je potřeba v záložce WAN nastavit u paramatru WAN Connection Type na Dynamic IP a TP-LINK si tak sám načte adresu z přístupového routeru. Dále je potřeba upravit v záložce LAN a parametr IP address na hodnotu 192.168.0.1

Záložka WIRELESS skrývá nastavení, jež souvisí s vytvořením domácí bezdrátové sítě - můžete se svobodně připojit k Internetu bez kabelů, stejně tak sdílet data např. mezi členy rodiny, aniž by bylo zapotřebí kabeláže např. mezi počítači. V tomto menu lze nastavit název vytvořené bezdrátové sítě, aby byla usnadněna identifikace přípojného bodu pro ostatní připojence. Dále je nutné nastavit Region. Každá země na světě má svá omezení daná telekomunikačním úřadem ohledně vyzařovaného výkonu, stejně tak šířky pásma a jiných atributů připojení. Proto je nutné zde zvolit jako region Czech Republic, jinak by nemuselo být možné vytvořit domácí bezdrátovou síť nebo by nesplňovala normy ČTÚ. Poslední důležitou volbou v této sekci je Wireless Security - slouží k zabezpečení sítě pomocí hesla, bez kterého se do sítě nelze připojit. Důrazně doporučuji používat pouze šifrování pomocí protokolu WPA2-Personal-AES, jelikož jde o jediný používaný bezpečný protokol.
Následuje záložka DHCP. Funkce DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) slouží pro jednoduché a bezobslužné konfigurování připojovaných zařízení k bezdrátové síti. Ve většině případů není třeba DHCP nijak přenastavovat. Více se o DHCP rozepíšeme třeba v příštím pokračování.
V routeru je dále k dispozici celá řada voleb jako např. FORWARDING, FIREWALL, ADVANCED ROUTING, ACCESS CONTROL, aj. Nicméně jde o pokročilé volby, které probereme v případném dalším díle seriálu o bezdrátovém routeru TP-LINK-WR740N.
A nezapomeňte - pokud konfigurujete router sami, nezapomeňte zadat silné heslo, nevypínat bezpečnostní funkce routeru a pokud nevíte, co děláte, tak ani neexperimentovat s nastavením, když vše funguje.

Více z této kategorie: « Nastavení TCP/IP ve Windows 7

Šetřete s VHV speed

banner-prechod-200x260

Aktuality

 • Rekonstrukce vysílače Fučíkova
  probíha kompletní rekonstrukce vysílače v Novém Bydžově, ulice Fučíkova, rekonstrukce přinese nové tarify LAN pro bytové jednotky a umožní připojení na AC tarify pro klienty s wifi.
  Napsáno 16. prosinec 2017
 • Plánovaná odstávka připojení k internetu - rekonstrukce - U Plovárny Nový Bydžov

  V Úterý v době od 04:00 do 04:30 a ve Středu od 02:00 do 03:00 bude probíhat rekonstrukce přípojného bodu sítě VHVSpeed. Předpokládáme, že vše vyřešíme v nočních hodinách tak, aby internetové připojení bylo funkční během doby, kdy jej nejvíce potřebujete. Všichni jsme nafasovali teplé oblečení, má být lehce pod nulou. Děkujeme Vám všem za přízeň a pochopení. :)

  Napsáno 24. únor 2014
 • Pokryli jsme signálem obec Žiželice a Končice

  Dnes skončil testovací provoz vysílače v Žiželicích ve středočeském kraji. Nyní je vše již v ostrém provozu, pokud máte zájem o připojení, neváhejte si vybrat tarif a objednat. Žiželice jsou vzdáleny zhruba 7 kilometrů od Chlumce nad Cidlinou. 

  Napsáno 7. únor 2014