Poslat dotaz Tarify internet Tarify volání

NON-STOP linka

734 489 324

21. únor 2012 Napsal(a)  Jiří Havlík

Nastavení routeru TP-Link

Proč WiFi router?

 • Není vhodné a někdy ani možné všude tahat strukturovanou kabeláž
 • WiFi zařízení jsou přenositelná a fungují vždy, pokud je WiFi síť v dosahu
 • Nyní již téměř ekvivalentní rychlosti po WiFi jako po ethernetu
 • Možnost připojit nespočet notebooků a chytrých telefonů
 • Připojit se může např. návštěva, resp. kdokoliv, kdo dostane přístupová práva

Jaký WiFi router použít?

Všechny disponují podobnými vlastnostmi. Především bychom se měli dívat na to, aby měl v sobě integrovaný switch (někdy je totiž třeba připojit i stolní počítač) a samozřejmě WAN port.

Měl by to být router známého výrobce, např. TP-Link, Asus, Edimax, D-Link, apod. tím je zaručená HW kompatibilita, opravné firmware, apod.

Rychlosti po Wifi se standardizují do několika úrovní:

 • 802.11b/g s rychlosti do 54Mbps (reálně 20Mbps) v pásmu 2,4GHz
 • 802.11n (případně 802.11b/g/n) s rychlostmi do 300Mbps v pásmu 2,4GHz. Můžeme se setkat s rychlostmi až 600MBps, nicméně povětšinou to je právě 150 nebo 300MBps, resp. cca 50 nebo 100MBps

Routery umožňují např. sdílení dat (USB port a FTP klient), apod. záleží tedy jenom na nás, který si vybereme. Nastavení se bude lišit vždy pouze prostředím daného výrobce.

Jak takový router funguje?

Router má na sobě vstup WAN výstup LAN + WiFi (bridge)

Na WAN portu se provádí NAT (překlad adres). Jednoduše řečeno to znamená umožnění připojit více počítačů na jednu IP adresu od ISP.

Díky NATu můžeme provádět určitá „kouzla". Např. při použití veřejné IP adresy (VIP) můžeme mapovat porty, tzn. Že určitým prvkům v síti můžeme říci, na kterých portech se mají „ukazovat" (kamery, alarmy, tiskárny, síťová úložiště, apod.), tím pádem není zapotřebí více VIP adres, ale stačí nám jenom jedna.

Nastavení WiFi routeru TP-LINK

 • Po zapojení routeru musíme zjistit, jakým způsobem se do něj přihlásíme, abychom ho mohli konfigurovat. K tomu nám pomůže manuál, který k routeru dostaneme. Každý výrobce má jiné výchozí nastavení. Firma TP-LINK dává svým routerům výchozí IP adresu: 192.168.1.1/24. Nezapomeňte, že WAN port slouží pro připojení „internetu", tzn. kabelu od Vašeho ISP, LAN port slouží pro Vaši síť.
 • Nastavíme si tedy naši síťovou kartu do stejné podsítě, např. 192.168.1.10/24 nebo necháme zapnuté DHCP, fungovat by mělo obojí. Na routeru by totiž DHCP již mělo z továrního nastavení běžet. Na obr. 0 vidíte obě alternativy.

0

Obr. 0

 • Do webového prohlížeče si tedy zadáme IP adresu našeho routeru (192.168.1.1 v našem případě).
 • Vyhledáme si WANport, ten nastavíme nejdříve, viz obr. 1

1

Obr. 1

 • Jako další bude LAN. Ve většině případů to znamená jak ethernetový switch tak i WiFi rozhraní. Jsou totiž propojená (bridge). LAN je rozsah naší sítě, kterou tímto tvoříme. Doporučuji ponechat na výchozím nastavení, většinou je to 192.168.1.0/24 nebo 192.168.0.0/24, viz obr.2

2

Obr. 2

 • Dále se přesouváme k nastavení bezdrátové části našeho routeru. Rozmyslíme si, jaký název sítě chceme použít. Může být libovolný, nicméně bude viditelný na zařízeních s WiFi v dosahu, takže bych určitě nevolil něco jako „ soused je…“ J. Dále nastavíme normu, tzn. Buď náš router umí pouze 802.11b/g nebo umí b/g/n. Pokud umí pouze b/g, nastavíme přenosovou rychlost na Auto nebo 54Mbps, pokud umí b/g/n, nastavíme na 150Mbps (některé typy 300). Dále vybereme zemi ve které se nacházíme. Viz obr. 3.

3

Obr. 3

 • Zabezpečení naší vytvářené sítě je jedna z priorit. Neumožní totiž cizím uživatelům se k síti připojit a dostat z ní potřebná data (jak přístup k internetu tak třeba i přístup k našim osobním datům). Zabezpečení bychom měli volit minimálně WPA, lépe WPA2. Při prvním připojení notebooku (či jiného zařízení s WiFi) k našemu routeru budeme zadávat heslo. Vícekrát heslo zadávat nemusíme, pouze v případě, že bychom nastavení ze zařízení smazali. (Je tedy dobré si ho pamatovat/poznamenat). Viz obr. 4.

4

Obr. 4

 • MAC filtrace? Ano, je to další úroveň zabezpečení. Skoro bych řekl, že to je již volitelné/nepovinné. WPA(2) zabezpečení je prakticky nemožné „rozlousknout“, přesto někteří uživatelé MAC filtraci používají. Svoji MAC adresu zjistíte, když v příkazovém řádku daného počítače zadáte příkaz ipconfig/all. Nastavení provedete - Viz obr. 5.

5

Obr. 5

 • DHCP server nám přiděluje IP adresy na základě požadavku našeho počítače a jiných zařízení. Není tedy nutné neustále vypisovat IP adresu do síťové karty, zvlášť v případě, kdy naše zařízení často koluje (práce, škola, domov). Viz obr.6.

6

Obr. 6

 • HOTOVO. Pokud se nyní připojíte na WiFi síť, kterou jste nakonfigurovali, zadáte heslo a máte přístup do internetu, vše jste udělali správně. Pokud Vám připojení stále nefunguje, může to být způsobeno restrikcí u Vašeho poskytovatele (nutné do komunikovat), špatným zapojením kabeláže (WAN = poskytovatel, LAN = vlastní síť) nebo špatnou konfigurací a je potřeba si návod projít znovu.
Více z této kategorie: Nastavení TCP/IP ve Windows 7 »

Šetřete s VHV speed

banner-prechod-200x260

Aktuality

 • Rekonstrukce vysílače Fučíkova
  probíha kompletní rekonstrukce vysílače v Novém Bydžově, ulice Fučíkova, rekonstrukce přinese nové tarify LAN pro bytové jednotky a umožní připojení na AC tarify pro klienty s wifi.
  Napsáno 16. prosinec 2017
 • Plánovaná odstávka připojení k internetu - rekonstrukce - U Plovárny Nový Bydžov

  V Úterý v době od 04:00 do 04:30 a ve Středu od 02:00 do 03:00 bude probíhat rekonstrukce přípojného bodu sítě VHVSpeed. Předpokládáme, že vše vyřešíme v nočních hodinách tak, aby internetové připojení bylo funkční během doby, kdy jej nejvíce potřebujete. Všichni jsme nafasovali teplé oblečení, má být lehce pod nulou. Děkujeme Vám všem za přízeň a pochopení. :)

  Napsáno 24. únor 2014
 • Pokryli jsme signálem obec Žiželice a Končice

  Dnes skončil testovací provoz vysílače v Žiželicích ve středočeském kraji. Nyní je vše již v ostrém provozu, pokud máte zájem o připojení, neváhejte si vybrat tarif a objednat. Žiželice jsou vzdáleny zhruba 7 kilometrů od Chlumce nad Cidlinou. 

  Napsáno 7. únor 2014