Poslat dotaz Tarify internet Tarify volání

NON-STOP linka

734 489 324

1. červenec 2012 Napsal(a)  Jiří Havlík
Uvedeno v Odborné články

Veřejná a neveřejná IP adresa

Co je to vlastně IP adresa?

IP adresa je číselné označení každé součásti, která se nějakým způsobem připojuje do sítě Internet, případně do intranetu.

Jelikož jde o 32bit číslo, existuje celkem 4 294 967 296 kombinací IP adres (standard IPv4). Kvůli stále se zvyšujícímu počtu připojených zařízení je současný počet adres nedostačující a bylo tak nutné zavést standard IPv6, kde jsou čísla ve 128bit formátu, který umožňuje až 2128 volných IP adres. IP adresa slouží primárně k jasné identifikaci zařízení, které se do sítě Internet připojuje a není bez ní možné fungovat.

Veřejnou nebo neveřejnou IP adresu?

Veřejná IP adresa znamená, že takové zařízení, které „veřejku“ dostane přidělenou, je v celé síti Internet viditelné a zjistitelné. Je tedy možné se na PC s veřejnou IP adresou odkudkoliv na světě přihlásit a pracovat, jako by u něj uživatel seděl doma. Podobné je to s takto nastavenou tiskárnou, která díky veřejné IP adrese může tisknout dokumenty opět odkudkoliv a na požadavek každého, který zná IP adresu a ostatní náležitosti. Stejně tak můžeme pokračovat s IP kamerami, routery, atd. Vše, co má tedy „veřejku“, může být využito odkudkoliv z Internetu.

Přesným opakem je neveřejná IP adresa. Takovou adresu poskytuje naprostá většina ISP (internet service provider – poskytovatel připojení) svým klientům. S neveřejnou IP adresou můžete tedy na Internetu dělat to samé, co s „veřejkou“, pouze jste omezeni v přístupu na vaší IP adresu pouze z intranetu, případně části intranetu, kterou vám váš ISP vyhradil. Neveřejná IP adresa je na Internetu prakticky „neviditelná“.

Má veřejná IP adresa pouze samé klady?

Mít veřejnou IP adresu je sice pohodlné a pro určitou skupinu lidí i nutné, nicméně to skrývá i určitá rizika. Díky její viditelnosti a dohledatelnosti ztrácí člověk na Internetu anonymitu, je snázeji napadnutelný malware (souhrnný název pro viry, trojské koně, atd.) a pokud např. využívá P2P sítě (sítě a služby, které fungují na principu sdílení obsahu), je takový člověk velmi lehce dohledatelný například při sdílení a stahování nelegálního nebo autorsky chráněného materiálu. Je tedy důrazně doporučeno mít nejen aktualizovaný antivirový program, ale také umět správně nastavit firewall, který filtruje veškerou komunikaci mezi PC s veřejnou IP adresou a Internetem.

Tato rizika samozřejmě platí i u neveřejných IP adres, vše je ovšem několikanásobně hůře dohádatelné nebo napadnutelné. Neveřejná IP adresa ≠ klid a bezpečí.

Chci veřejnou IP adresu, jak na to?

„Veřejku“ vám musí poskytnout a přidělit právě ISP.

VHV SPEED, spol. s r.o. poskytuje veřejné IP adresy zdarma, je potřeba pouze zaslat písemnou žádost na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., nebo nás neváhejte kontaktovat telefonicky.

 

Více z této kategorie: « Co je to internet ?

Šetřete s VHV speed

banner-prechod-200x260

Aktuality

 • Rekonstrukce vysílače Fučíkova
  probíha kompletní rekonstrukce vysílače v Novém Bydžově, ulice Fučíkova, rekonstrukce přinese nové tarify LAN pro bytové jednotky a umožní připojení na AC tarify pro klienty s wifi.
  Napsáno 16. prosinec 2017
 • Plánovaná odstávka připojení k internetu - rekonstrukce - U Plovárny Nový Bydžov

  V Úterý v době od 04:00 do 04:30 a ve Středu od 02:00 do 03:00 bude probíhat rekonstrukce přípojného bodu sítě VHVSpeed. Předpokládáme, že vše vyřešíme v nočních hodinách tak, aby internetové připojení bylo funkční během doby, kdy jej nejvíce potřebujete. Všichni jsme nafasovali teplé oblečení, má být lehce pod nulou. Děkujeme Vám všem za přízeň a pochopení. :)

  Napsáno 24. únor 2014
 • Pokryli jsme signálem obec Žiželice a Končice

  Dnes skončil testovací provoz vysílače v Žiželicích ve středočeském kraji. Nyní je vše již v ostrém provozu, pokud máte zájem o připojení, neváhejte si vybrat tarif a objednat. Žiželice jsou vzdáleny zhruba 7 kilometrů od Chlumce nad Cidlinou. 

  Napsáno 7. únor 2014